glina

4(koszt około 45 złotych)

                           Magiczne właściwości gliny rzeźbiarskiej…

W rękach dzieci glina rzeźbiarska zyskuje nieskończone możliwości. Dzień, podczas którego przedstawiamy ją podopiecznym, jest zawsze tym kiedy brakuje miejsca przy stole. Dzieci, wykorzystując swoją naturalną ciekawość, bardzo szybko zaczynają ugniatać, trzaskać, klepać i modelować glinę. Możliwości kończą się tam, gdzie wyobraźnia dziecka – są nieograniczone. Podczas pracy z gliną nie liczy się nic oprócz świadomości, że niemożliwe jest popełnienie jakiegokolwiek błędu. Nieważny jest efekt końcowy – sama czynność zawsze sprawia dziecku satysfakcję.

photo-16 copy 4images copy 2

 

  W pracę z gliną zaangażowane są stopy, ręce I wszystkie zmysły dziecka.

Praca z gliną charakteryzuje się niezliczoną ilością zalet, a co najważniejsze wywiera bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Tworzywo wycisza, uczy cierpliwości, a zarazem promuje kreatywność. Podczas pracy angażowane są mięśnie rąk, co przygotowuje do nauki pisania poprzez stymulację układu mięśniowego. Przyczynia się do rozwoju wyobraźni, zdolności manualnych i ekspresji plastycznej.

photo-16 copy 3

Las (I. lat 3)

Jak zacząć?

Przygodę z gliną najlepiej rozpocząć od kulki, która z łatwością zmieści się w dziecięcej rączce. Ważne, aby najpierw dzieci oswoiły się z tworzywem samym w sobie, więc na początku nie oferujemy im żadnych dodatków. W ten sposób dajemy dzieciom szansę poznania możliwości ciężaru ciała i jego użycia do tego, by manipulować gliną. Jako przykłady można podać: ugniatanie na stojąco przerzucając ciężar ciała na ręce, czy też ugniatanie łokciem lub uderzanie pięścią.

Photo6

Jakich dodatków możemy użyć do pracy z gliną? Możliwości są nieograniczone!

Za przykłady posłużyć mogą:

muszelki, kamienie, patyki, liście, stare guziki, stara biżuteria, wszelkiego rodzaju koraliki, kasztany, żołędzie, liście, szyszki, druty, druciki – cokolwiek, czego może użyć dziecko.

6

            Jakie narzędzia możemy wykorzystać do pracy z gliną?

-wszystko co można znaleźć w kuchni, przykładowo: wałki lub sztućce.

-dziecięce nożyczki i drewniane noże (bezpieczeństwo jako podstawa)

7

 

                     Jak zabezpieczyć glinę przed wyschnięciem?

Kluczowe jest użycie wody. W małej buteleczce po starym spryskiwaczu należy wlać wodę i przekazać go dzieciom. Nauczyciel może być wtedy spokojny, że podłoga nie zostanie zmoczona. Za każdym razem trzeba się też upewnić, że plastikowa folia jest zawiązana, a dostęp powietrza odcięty.

Miłej zabawy!

Wóz Strażacki ( L. lat 4)

 

P.S. Posłuchajcie rozmów dzieci i spróbujcie wydobyć z nich nad czym pracowały. Usłyszane historie przerosną Wasze najśmielsze oczekiwania!