jak zacząć?

Jak zacząć?

Najlepiej od początku… W tym momencie warto po raz kolejny podkreślić, że największym atutem Reggio jest brak gotowego modelu, który punkt po punkcie trzeba wcielić w życie. W zamian za to metoda oferuje możliwość zastosowania inspiracji w zależności od potrzeb i zainteresowań dzieci, a także otoczenia z którego się wywodzą. Istotne przy tym jest uwzględnienie różnorodności zainteresowan wśród dzieci oraz ich środowiska.   Istnieją jednak pewne stałe elementy i to od nich właśnie warto rozpocząć tą przygodę.

Najważniejsze, by pierwszy krok stanowiło uważne słuchanie i obserwacja dzieci – ich zainteresowań czyli tego, co je inspiruje do zadawania pytań oraz co w danej chwili próbują zrozumieć. W takich momentach dla nas jako nauczycieli notatnik oraz aparat fotograficzny stają się najważniejszymi narzędziami pracy.

Od kącika do kącika

Rozpoczynając nowy rok szkolny, ze „świeżą” głową pełną pomysłów, warto pamiętać że organizacja klasy jest bardzo ważnym elementem, a dokładniej tak zwane kąciki, które spełniając swoje funkcje będą zawsze dostępne dla dzieci.

Kącik ekspresji artystycznych

Za najważniejszy uznać można kącik ekspresji artystycznych, gdzie dzieci mają dostęp do różnego rodzaju farb (wodnych i akrylowych, twardych i miękkich) oraz do przyborów malarskich (zarówno tych konwencjonalnych jak różnej wielkości pędzle, a także bardziej nietypowych jak patyki, małe grzebienie, patyczki do uszu, szczoteczki do zębów, pipety, waciki itp).

photo-16 copy 3

photo-16 copy 8

 

 Kącik do budowania klockami

Klocki są bardzo ważnym elementem klasy zainspirowanej Reggio. Z tego też powodu przysługuje im osobny kącik, który bardzo często oferuje dużo miejsca i stanowi największy w całej klasie.

photo-16 copy 2

 Kącik do czytania

Można zacząć od wypełnionego poduszkami kącika do czytania i wyciszenia, gdzie dzieci zawsze będą miały możliwość spędzać czas, a także posiadać łatwy dostęp do książek. Ich tematyka zależy od zainteresowań podopiecznych lub nawiązuje do aktualnego projektu. Na początku roku szkolnego staram się zachęcać dzieci do przyniesienia ich ulubionych książek do naszego kącika (na okres około jednego miesiąca). Taka praktyka pomaga dzieciom poczuć się swobodniej w nowej klasie, mając zarazem „cząstkę” domu w szkole.

photo-16

 Kącik “domowy”, mający na celu rozwój wyobraźni i kreatywności

W tym miejscu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom oferuje się możliwość przebrania oraz przeistoczenia w różnego rodzaju postacie. Kącik ten zawiera elementy prawdziwego domu takie jak: garnki, kubki, talerzyki, sztućce oraz kuchenne przybory służące do gotowania. Bardzo często wykorzystujemy także puste pudełka po różnego rodzaju pokarmach takich jak ryż czy płatki śniadaniowe, aby zachęcić dzieci do rozwijania ich zabawy. Ważne są również materiały, które tam umieszczamy. Ja zawsze staram się upewnić, że będą one o różnych kolorach i rozmiarach, tym samym zachęcając do zabawy zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

photo-16 copy

Kącik do pisania i tworzenia

Jest to miejsce, gdzie dzieci mają do swojej dyspozycji różnego rodzaju przybory do pisania, rysowania i tworzenia takie jak: pisaki, kredki, ołówki, długopisy, flamastry, nożyczki dziecięce, taśma klejąca, dziurkacze i zszywacze (dla dzieci powyżej lat 3). Tutaj też udostępniamy kolorowy papier i wszystko to, co może być przydatne. Warto także umieścić karteczki z imionami dzieci. Taka praktyka pozwala im oswoić się z własnym imieniem (i literkami), jak i kolegów i koleżanek. Umożliwia to również podopiecznym pisanie wiadomości między sobą oraz samodzielne podpisywanie prac.

photo-16 copy 4

Od lekarza do weterynarza

Jest to jeden kącik, który w zależności od zainteresowań dzieci zawsze się zmienia.

Kącik światła

W tej chwili w mojej klasie istnieje kącik światła, gdzie dzieci mają możliwość zabawy z projektorem i wyświetlaczem na ścianie.

photo 1-2

photo 2

 

photo-16 copy 5

 Uczta dla zmysłów

Jednym z ulubionych miejsc w klasie są tak zwane miejsca „uczty dla zmysłów”. Mam tutaj na myśli podświetlany stół kreślarski oraz stół eksploracji sensorycznych (znany pod nazwą stołu wodnego).

photo-16 copy 6

Podświetlany stół kreślarski (Allegro: cena od 150 do 400 złotych) – można na nim budować, malować, rysować i odkrywać.

Stół eksploracji sensorycznych/stół wodny.

photo-16 copy 9

 

Tutaj dzieci mają możliwość eksploracji przeróżnych materiałów takich jak:

  • woda (mycie naczyń, lalek, butelki, lejki itp.)
  • piasek
  • błoto
  • mąka
  • liście

Możliwości są nieograniczone!