projekt 2014/2015- swiatlo i cienie

Swiatlo i cienie w naszej klasie- caloroczny projekt 2014/2015

Światło i cień- w tych dwoch zjawiskach jest coś bardzo magicznego a zarazem tajemniczego. Bez względu na stopień naszego zrozumienia co sie za nimi kryje lub z jakiego zrodla pochodza, w dzieciach wzubadzaja one ciekawosc i stanowia one zaproszenie do zabaw , eksperymentowania i tworzenia czegos nowego. To tez daje dzieciom mozliwosc przeksztalcania, urozmaicenia i przeobrazenia nie tylko ich zabawy, ale takze przedmiotow codziennego uzytku.

Światło jest niezbędne dla życia, ma wielkie znaczenie metaforyczne i jest elementem bardzo fascynującym, które dzieci spotykają w ich codziennych doświadczeniach i eksploracjach. By wydobyc z dzieci odpowiedz jak swiatlo i cienie wplywaja na ich zabawe, zastosowalismy rozne “prowokacje” w klasie przy tym pilnie je obserwowalysmy czekajac dokad ich ta przygoda przeniesie.

(Przepraszam za brak polskich znakow).

****************************************************************************************************

Historia pewnego potwora (jedna z wielu)

jake 1f

       Światło było przedmiotem odkryc dla dzieci juz od dłuższego   czasu. Ciekawa, jak światło wpłynie na ich zabawe, postanowiliśmy przykryc nasz stol kreslarski piaskiem. Na poczatku dzieci zaczeły niepewnie podchodzic, ale gdy zobaaczyly światło ktore przeblyskiwalo przez piasek kompletenie oddaly sie ekspolarcji. Ten eksperyment dal dzieciom mozliwosc zaangażowania całego ciała. Dzieci wykonywaly ruchy w górę i w dół, od lewej do prawej, szybko i wolno, głaskanie i pchanie, jednym slowem uczta zmyslow. A kazda zmiana byla uważnie obserwowna, zmiany intensywnośći światła i jak zmienić wygląd piasku, byly glownym punktem odkrycia.

Pierwsze dziecko, którego uwaga został schwytana przez nasz stół był Jake. Gdy zauważył pasy światła przeswitujace przez piasek, krzyknął: “Zobacz! Zrobisz zdjecie? Spójrz na to! Zrobiłem pająka,”dodał z dumą. Jake niezmiennie manipulowal piaskiem na wszelkie sposoby proszac o zdjecia tak jakgby chcial uchwycic kazda zmiane, jakby aparat mial uchwycic więcej niż jego oczy. Przez ten caly czas Jake byl obserwowany przez dwojke innych dzieci…po kilku minutach podeszly do stolu zeby i one mogly sprobowac. I oto co wyszlo…

 

ava 1

A (4 lat) : “Pat, pat, pat, ubijemy to mocno na plasko. Ooo, ale dziwne w dotyku!”

E (4 lat): “Ok. Juz wystarczy.”

ava2

A : “Chodz zrobimy potwora! Zobacz on cie widzi!”

ava3

E obnizyl swoj glos i zamienil sie w potwora “ Taki ze mnie potwor!”

 

ava4

E: “Mam duze oczy i teraz mam tez nos!”

ava5

E: ‘Teraz moge mowic!”

 

ava6

A and E: “A teraz cie slysze!!”

ava7 f

A: “Jestes za straszny wiec znikaj!”

(I za jednym ruchem reki potwor zniknal)

E i A stworzyli historię, która została oparta na ich doswiadczeniu i upodobaniu. Paski światła ktore zabłysnęły przez piasek pozwoliły im na interakcję piasku i światła w nowy sposób. Piasek stał się materialem do tworzenia a światło dodalo bardzo spektakularne efekty wizualne jako ze posluzylo jako rysy twarzy.

 

Ta prowokacja nie tylko dala dzieciom mozliwosc stworzenia czegos wlasnego i niepowtarzalnego, ale takze wspomoglo rozwoj jezykowy dzieci a takze ich wyobraznie. Na podstawie tej opowiesci A i E stworzyli swoje wlasne ksiazki…i otworzylo dzrzwi kolejnych mozliwosci!

IMG_5672

IMG_6207

****************************************************************************************************

                                                                  Gdzie nas to wszystko zaprowadzilo? 

 Nasze przedstawienie

 

Światło może być fascynujacym podmiotem do zabawy, ponieważ posiada element magii. Magia i nauka wydaje się być w sprzeczności, ale niekoniecznie dla dzieci. Badanie świata światła, jego odcieni i źródeł, otwiera dzieciom mozliwosci do testowania, odkrywania i stawiania wlasnych teori.

Bardzo często gdy dzieci widzą źródła światła, pierwszą rzeczą, którą chcą zrobić jest aby je włączyć lub wyłączyć, zastanawiając się, jak to działa (ale co dalej?). Rola nauczyciela jest dac dziecku mozliwosci dalszego odkrywania poprzez nie tyko rozna aranzacje ze swiatlem, ale przede wszystkim dac im wolnosc odkrywania i tworzenia. I tak to trwalo przez wiele miesiey az…

W okolicy grudnia zostalismy zaproszeni do obejrzenia przedstawienia, Minimon…to odmenilo cos w dzieciach i nastepnego dnia nasza klasa juz nie byla taka sama..

 

…a po przedstawieniu…

show 1

Gdy my zalewalismy dzieci swiatlem, one zaczely je zaslaniac…

L: „ My tez chcemy zrobic przedstawienie, ale tutaj jest za jasno!”

show 2

                                                                      M: „Ja tez chce byc na scenie!”

Wtedy nauczyciel, obok dzieci stal się naukowcem, osoba wspierajaca (nie przeszkadzajaca) w tworzeniu, w którym dzieci poszukiwaly, przekształcaly i prawdziwadzily dochodzenie. Gdy w koncy dzieci zalazly swoja droge, zachęcaliśmy je do nurkowania w badaniu prowadząc nas wszytstkich na ścieżki niesamowitej podrozy. Podczas tejze podrozy dzieci stworzyly i zaprojektowaly swoje zasłony, dyskutowalismy o naszych kostiumach, scenie, zaproszeniach, plakatach, datach oraz publicznosci. Zwróciliśmy się do naszego nauczyciela muzyki, aby pomógl nam stworzyć nasza wlasna piosenke. Cierpliwie przez piec miesciecy, w każdy poniedziałek tworzylismy koleje kawalki naszego utworu.

Z glowami pelych pomyslow, dzieci zaczely ciezko pracowac zeby stworzyc wlasne przedstawienie!

show 4

Podzieleni na grupy zaczelismy realizowac nasze zamysly- tutaj spotkanie grupy odpowiedzialnej za zaslonki.

A: „Musi byc ciemno w naszej klasie!”

R: „Tak jak w teatrze?”

T: „Tak, ale nie za ciemno bo ja sie boje.”

A: „No tak, ja tez sie boje!”

E: „To narysujmy tecze zeby bylo kolorowo i zeby nikt sie nie bal.”

 

show 5

                                                      Grupa od plakatow

R: „Musimy zrobic strzalki zeby ludzie wiedziei gdzie jest nasze przedstawienie.”

M: „Musimy napisac co to za przedstawienie.”

R: „Ale ja nie wiem jak.”

E: „Ja wiem jak! Najpierw A, potem B, potem C.”

M: „Musimy sie zapytac p.Ady jak to napisac!”

 

Przez piec miesiecy ciezkiej pracy stworzylismy…

show7show8Zaproszenia

 Nowe zaslony (lacznie z mierzeniem- byly na dlugosc 3 x Jake i zaprojektowaniem)

Kostiumy

Scenerie

Plakaty

                           Piosenki

show9

 

Premiera naszego przedstawienia odbyla sie 28 Maja, 2015 w sali wypelnionej po brzegi najblizsza rodzina aktorow.