urodzinowe tradycje

Urodziny to więcej niż tort i cukierki…

Dzieci zawsze z wielkim utęsknieniem czekają na dzień swoich urodzin, czemu nieodłącznie towarzyszy ogromne podekscytowanie. Dlatego warto też tą specjalną okazję świętować z dzieckiem w wyjątkowy sposób. Podejście zainspirowane Reggio stawia na piedestale przyjaźń i więzy zawiązane między dziecmi również (a może nawet przede wszystkim) w dniu urodzin. Dzień ten znaczy zdecydowanie więcej niż oczekiwanie na tort i rozdanie cukierków w grupie. Stanowi moment, w którym więzi istniejące wśród maluchów nabierają znacznie większego znaczenia.

Więcej niż tort?

Każde dziecko uwielbia, gdy rodzice aktywnie uczestniczą w jego szkolnym życiu. W szkole, w której mam zaszczyt pracować, cenioną przez nas tradycją jest zaproszenie najbliższej rodziny podopiecznych do świętowania dnia urodzin razem z nami. Niezwykle istotne jest, by podczas tej okazji obecna była grupa ważnych dla dziecka ludzi. Nie mam tutaj na myśli spędzenie z nim całego dnia w szkole, ale kilku kluczowych momentów w klasie, gdzie dziecko próbuje nawiązywać pierwsze przyjaźnie. Te wyjątkowe chwile mogą stanowić dla dziecka przeczytanie ulubionej książki, zaśpiewanie piosenki lub grę razem z resztą maluchów. W ten sposób możemy sprawić, że dzień urodzin stanie się nadzwyczajny   jednocześnie pomagając pozostałym podopiecznym poznać solenizanta lepiej (np. jej/jego ulubiona książkę), co istotne jest w budowaniu silniejszej więzi przyjaźni.

Więcej niż rozdanie cukierków?

Równie ważną tradycją w naszej klasie jest wspólna praca grupy (4-5 osób) nad wyjątkowym i niepowtarzalnym prezentem dla solenizanta. Dzieci razem tworzą dziecka portret, ale zanim to nastąpi zawsze poświęcamy kilka minut na samą rozmowę o nim. Zwracamy wtedy szczególną uwagę na takie detale jak ulubione czynności i przedmioty dziecka, zabawy, kolory i tym podobne. Dzieci są pilnymi obserwatorami i bardzo często nie potrzebują żadnej pomocy w szczerym dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami oraz wiedzą na temat kolegi/koleżanki z klasy. Moja rola ogranicza się wtedy do uważnego słuchania i sporządzania notatek, by uchwycić najważniejsze obserwacje. Na tej podstawie dzieci kreują portret solenizanta, który nabiera znaczenia ze względu na czas i trud poświęcone w procesie jego przygotowania. Wręczenie portretu jest najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem dnia. Wtedy też nadchodzi czas na zjedzenie tortu, odśpiewanie symbolicznego „sto lat” , jednym słowem: świętowanie.

 

Przede wszystkim należy uczyć dziecko patrzeć i kochać, dopiero potem uczy się je czytać…

                                                                                                                         Janusz Korczak

photo 1

Portret stworzony przez starsze trzylatki: On lubi układać klocki, a jego ulubiony kolor to niebieski. Ma też takie buty i potrafi szybko biegać.

*Gdy modelina wyschła, dzieci pomalowały ten portret używając między innymi niebieskiej farbki.

Wszystkiego najlepszego Alex!

photo 2

„Historia Alexa który niczego się nie boi.” (stworzona przez młodsze czterolatki)

“Alex jest bardzo odważnym chłopcem. On niczego się nie boi! Jak jest Halloween to on nawet pająków i potworów się nie boi. Raz poszedł na spacer i widział dwa potwory i one go chciały wystraszyć i powiedziały „boo” ale on się nie bał. Alex powiedział: ja się was nie boję! I poszedł dalej.”